Галерея Наші новини Усі

16 фактів про «Фонтан казок» у 2016 році

30.12.2016.
16

1. 2016 рік показав, що стратегія «Фонтану казок», спрямована на розвій і популяризацію високоякісної сучасної української літератури для дітей, повністю себе виправдовує. Українське суспільство поступово, але засадничо впевнюється в тому, що переклади навіть найкращих і наймодніших іноземних книжок безперечно потрібні й цікаві, – але вони ніколи не замінять власної літератури, бо лише в її героях сучасна українська дитина може сповна «впізнати себе», лише з нею може повноцінно розвивати свої найкращі таланти і готуватися до реалізації своїх найкращих мрій. На цьому шляху нас чекає ще багато доброї роботи – однак цей рік був дуже важливим у сенсі суспільного усвідомлення цієї очевидної істини.

2. Протягом 2016 року «Фонтан казок» підготував 17 нових книжок сучасних українських авторів. 14 з них побачили світ, ще 3 – в друкарні і вийдуть у січні. За цим показником – кількістю нових якісних книжок сучасних українських авторів – ми, за даними «Рейтинґу критика», ділимо друге-третє місце в Україні з харківським «Віватом» і поступаємося лише організаційно і фінансово потужнішому «Видавництву Старого Лева», яке працює на ринку 15 років, тоді як ми – наразі лише третій рік.

3. Протягом року 9 книжок «Фонтану казок» побачили світ другими виданнями чи другими накладами. Три з них – «Мікробот» Олега Чаклуна, «Сім нескладух Говорухи» Саші Кочубей і «Стефа і Чакалка»  Івана Андрусяка – книжки 2016 року, перші наклади яких продалися за рекордні кілька місяців. Перша книжка «Фонтану казок», яка виходить уже третім виданням, – «Чупакабра та інші зайчики. Усе солодший сад» Івана Андрусяка з ілюстраціями Марти Кошулінської.

4. Найуспішніша книжка «Фонтану казок» 2016 року – «Мікробот» Олега Чаклуназ ілюстраціями Яни Любарської. За 7 місяців її продано понад 6 тис. примірників – притому чимало діток, уперше побачивши її, у буквальному сенсі вже не випускали її з рук. Складові цього успіху: ефектний сучасний український супергерой, близький дітям, і «мультиковий» принцип творення книжки, витриманий як у тексті, так і в оформленні. «Мікробот» започаткував серію з цим супергероєм (наразі вийшов «Мікробот і Кам’яний дракон»), яку ми активно розвиватимемо і в новому році.

5. Унікальний не лише в українському, а й у світовому контексті випадок: побачивши світ у лютому, книжка вже в серпні була запропонована до шкільної програми! Саме так сталося з повістю Саші Кочубей «Сім нескладух Говорухи» – а все тому, що аналогів цій книжці на українському ринку просто немає. Складові успіху: колоритні герої, в яких сучасні діти справді впізнають себе, і неперевершений по-справжньому сучасний гумор. І ще одна унікальність цієї книжки, яка стала однією з найуспішніших у «Фонтані казок» у 2016 році, – з неї починають любити читати навіть ті хлопчики, в яких жодна інша книжка так і не змогла розбудити смаку до літератури. А це вже не просто успіх – це вже місія!

6. «Стефа і Чакалка» Івана Андрусяка  – яскравий приклад того, як класні сучасні книжки на наших очах стають класикою. Отримавши нове продовження і «вдягнувшись» у розкішні ілюстрації Ольги Кузнецової, ця хвацька історія здобувається на визнання вже другим поколінням українських дітей.

7. «Вітер з-під сонця» Оксани Лущевської з ілюстраціями Яни Гавриш – перша книжка «Фонтану казок», удостоєна високої міжнародної відзнаки – «White Ravens». Одна з двох українських книжок, що увійшли до каталогу 200 найкращих дитячих книжок світу! Такі книжки – по-справжньому глибокі й справжні, які є не просто собі проектом, а високою літературою, – досі велика рідкість у нашому дитліті. Усвідомлюючи це, «Фонтан казок» разом із нашим партнером, Книжковою фабрикою «Юнісофт» ще задовго до відзначення, фактично одразу після виходу, подарували двотисячний наклад цієї книжки українським бібліотекам, членам Книжкового клубу «Бібліофонтан». Це теж безпрецедентний у наших реаліях випадок, який не має аналогів, – коли видавці й друкарі, свідомі важливості книжки, цілий наклад її безкоштовно передають бібліотекам!

8. У 2016-у «Фонтан казок» плідно, цікаво, успішно й гідно представляв Україну на міжнародних книжкових виставках у Болоньї, Франкфурті, Вільнюсі й Варшаві. Причому на найбільшій у світі книжковій виставці Frankfurter Buchmesse і на найбільшій у світі дитячій книжковій виставці Bologna Childrens Book Fair ми були представлені власними стендами, а у Варшаві й Вільнюсі працювали на українському національному стенді. Міжнародний напрямок дуже важливий у роботі видавництва – це можливість як перейняти найкращий світовий досвід, звіритися зі світовими трендами, так і «показати себе» й упевнитися в тому, що книжки «Фонтану казок» нічим не поступаються світовим стандартам дитячого книговидання.

9. Трилінґва Олега Чаклуна і Юлії Пилипчатіної «Мрія. Dreem. Мечта» – перша книжка «Фонтану казок», яка вийшла на міжнародний книжковий ринок. Цього року вона побачила світ у Литві у форматі білінґви – англійською і литовською мовами. Білінґви і трилінґви – важливий напрям роботи видавництва, який вияскравився у 2016 році. Це не просто книжки, з якими дітям зручно вивчати іноземні мови, – вони ще й популяризують в Україні формат picture book, напрочуд популярний у Європі. Успіх книжок «Магазин невидимих речей. The Shop of invisible Things» Івана Андрусяка і Оксани Липки та «Хлопчик і море. The Boy and the See. Khlopczyk i morze» Олега Чаклуна і Юлії Пилипчатіної – це реальне наближення України до Європи і Європи до України. Ми продовжуватимемо розвивати цю серію і у 2017 році, залучаючи все нові мови – найперше німецьку та французьку.

10. У 2016 році «Фонтан казок» удруге провів конкурс «Напишіть про мене книжку», спрямований на те, щоб спровокувати українських письменників творити повісті, в героях яких сучасні українські діти середнього шкільного віку впізнаватимуть себе. Конкурс показав високу активність і високу ефективність – завдяки тому, що він не має аналогів в Україні зокрема й за прозорістю умов. Книжки переможців першого конкурсу удостоєні цілої низки відзнак у різноманітних книжкових рейтинґах («Старий будинок» Олександри Дорожовець, «Сім нескладух Говорухи» Саші Кочубей), мали захопливі відгуки читачів («Ключ до книги скрижалей» Оксани Мардус), а «Вітер з-під сонця» Оксани Лущевської не лише здобув «White Ravens», а й увійшов до короткого списку «Дитячої книжки року ВВС». Успіх першої книжки-переможця конкурсу 2016 року – повісті «Місто Тіней» Мії Марченко – лише підтверджує цю тенденцію. Інші книжки-переможці другого конкурсу вийдуть у 2017 році, також у новому році ми проведемо третій конкурс «Напишіть про мене книжку!» з тими-само безпрецедентно прозорими умовами.

11. Наша різдвяна книжка-2016, повість «Місто Тіней» Мії Марченко, унікальна вже тим, що ще до виходу вона зібрала всі можливі відзнаки – перемогла в конкурсу «Напишіть про мене книжку» і в конкурсі «Коронація слова», отримала Корнійчуковську премію, а одразу після виходу визнана «Дебютом року» в рейтинґу БараБуки.

12. Однією з ключових стратегій «Фонтану казок» є відкриття не лише нових смислів, а й нових імен в українській дитячій літературі. 2016 рік був у цьому сенсі особливо показовим – з нами дебютували письменниці Саша Кочубей і Мія Марченко, художниці Оксана Липка і Катерина Рейда; розкрилися нові грані таланту письменниць Галини Крук і Оксани Мардус – відомі в дорослій літературі, з нами вони дебютували в літературі для дітей. У 2017 році ми продовжимо реалізацію цієї стратегії: на черзі дебюти поетеси Олени Горобець, художниці Лілії Курцеби, прозаїків Тетяни Стрижевської (у літературі для дітей), Соні Атлантової, Олени Колінько…

13. Особливий дебют-2016 «Фонтану казок» – дев’ятирічна Софійка Шлінчак і її книжка «Надзвичайні пригоди Кохи, Айка і Дзю». Книга рекордів України зафіксувала подвійний рекорд – Софійка стала наймолодшою письменницею і наймолодшою художницею України! Для нас це важливий аспект роботи, спрямований на підтримку талановитих дітей, – продовжився він партнерством із дитячим конкурсом «ПероДактиль». І цей аспект ми надалі теж не випускатимемо з уваги.

14. Соціальний проект «Бібліофонтан» у 2016 році реорганізувався у Книковий клуб «Бібліофонтан» – крім «Вітру з-під сонця», про який ми вже згадували, 10 українських бібліотек різних рівнів протягом року отримали у свої фонди повний комплект книжок «Фонтану казок», а всі члени клубу регулярно отримують цікаву й важливу інформацію про книжкове життя України. У 2017-у «Бібліофонтан» розвиватиме нові ідеї з підтримки бібліотек і дитячого читання, і ми й далі даруватимемо бібліотекам цікаві й важливі книжки.

15. У 2016 році стартувала ініціатива «ЛітФонтан», спрямована на популяризацію сучасної української дитячої літератури в школах. Ці зустрічі із «живими» письменниками – Іваном Андрусяком, Олегом Чаклуном, Сашком Дерманським, Сергієм Пантюком, Сашою Кочубей, Мією Марченко, Юрієм Бедиком, Галиною Манів… – дарують дітям справді незабутні миті і є важливим чинником навертання дитини до книжки. Десятки шкіл і бібліотек Києва, Кропивницького, Львова, Одеси, Білої Церкви – такою була географія «ЛітФонтану-2016», а в новому році вона й далі розширюватиметься.

16. У нову шкільну програму – літературного читання в молодшій школі – включено творчість шести авторів «Фонтану казок»: Івана Андрусяка, Сашка Дерманского, Сергія Пантюка, Юрія Бедрика, Саші Кочубей, Олесі Мамчич. До хрестоматій для 1-2 і 3-4 класу увійшли твори з таких книжок, які побачили світ у нашому видавництві: «Третій сніг», «Стефа і Чакалка», «Лякація» Івана Андрусяка; «Бигимоти – не медмеді» Сашка Дерманського, «Снюсь-нюсь-нюсь» Юрія Бедрика, «Вінчі й Едісон» Сергія Пантюка, «Тиранозавр Оленка» Олесі Мамчич.

Ось таким був наш 2016-й рік – насиченим, плідним, цікавим.

Дякуємо вам, друзі, що були з нами, розділяли наш шлях і раділи нашим успіхам!

До зустрічі у 2017-у – ґарантумо, що нудно з нами не буде! Ми вже підготували для вас чимало добрих сюрпризів – і мажмо ще більше гарних ідей, які в новому році реалізуватимемо для вас і ваших діток – з любов’ю!

Веселого вам Нового року й Різдва!

Ваш «Фонтан казок»